Syntetická koža
- 26. apríl 2023
- Encyklopédia
Definícia
Syntetická koža, známa aj ako umelá koža, je alternatívou pravej kože na báze ropy. Zatiaľ čo umelá koža má mnoho rovnakých požadovaných vlastností ako pravá koža, na vytvorenie tejto látky nie je potrebné ubližovať zvieratám.
Popis
Syntetická koža prišla na medzinárodnú scénu látok s vynálezom Naugahyde v roku 1920. Túto látku vytvorila spoločnosť US Rubber Company, ktorá bola založená v roku 1892.
Existujú tri základné typy z umelej kože: polyuretán (“PU”), polyvinylchlorid (PVC – “vinyl”) a silikón.
Často nahradzuje kožu v čalúnení, v odevoch a dokonca aj v obuvi. Rovnako ako pravá koža, aj umelá koža je mäkká na dotyk a je vodeodolná. Preto je táto tkanina vysoko odolná voči škvrnám a ľahko sa čistí. Je síce o čosi menej odolná ako pravá koža, ale stále účinne bojuje voči oderom aj prerezaniu, čo z nej robí ideálnu látku na čalúnenie v domácnostiach s deťmi alebo domácimi miláčikmi.
Výhody syntetickej kože
- V porovnaní s kožou je tento materiál podstatne lacnejší, pretože sa jednoducho vyrába bez použitia iných vonkajších prostriedkov.
- Jednou z významných vlastností umelej kože je, že vyzerá a pôsobí presne ako pravá koža.
- Materiály z umelej kože sa zvyčajne dajú utrieť handrou a teplou vodou. Na rozdiel od pravej kože nezadržiava vlhkosť, takže predmety z umelej kože sa neskrivia ani nepopraskajú. Niektoré z nových výkonných imitácií kože dokážu odstrániť škvrny od atramentu, tekutín a jedla iba suchou handričkou.
- Umelá koža sa ľahšie strihá a šije ako pravá koža. Okrem toho sú stopy po ihlách zvyčajne menej viditeľné a nite splývajú s materiálom z umelej kože hladšie.
Nevýhody syntetickej kože
- Syntetická koža nie je odolná proti prepichnutiu alebo roztrhnutiu ako pravá koža.
- Umelá koža sa nenaťahuje, nedýcha ani sa nenosí ako koža.