Guma
- 26. apríl 2023
- Encyklopédia
Definícia
Guma je pružná látka pochádzajúca z prírodného kaučuku. Aplikuje sa napríklad do odevov alebo bielizne na obopnutie, priľahnutie či stiahnutie.
Popis
História gumy sa začína už v ďalekej minulosti, keď Mayovia používali šťavu z kaučukovníkov na výrobu loptičiek a iných hračiek. Prvým Európanom, ktorý však prišiel do kontaktu s kaučukom počas svojej druhej plavby do Strednej Ameriky v roku 1493 bol Krištof Kolumbus. Postupom času sa vyvinuli rôzne metódy na mletie gumy, aby bolo možné začleniť plnivá a iné prášky na stabilizáciu tepelných a chemických vlastností. Charles Goodyear v roku 1839 v USA narazil na vulkanizáciu – proces úpravy gumy, pri ktorom získa vlastnosti ako pružnosť a pevnosť.
Využitie gumy
Väčšina produkcie gumy sa vyrába pre automobilový priemysel. Elasticita, pružnosť a húževnatosť robí z gumy základnú zložku pri výrobe pneumatík pre autá, autobusy, nákladné autá, lietadlá a bicykle. Polovica všetkej vyrobenej gumy ide len na výrobu pneumatík pre automobily. Veľké percento ide do mechanických častí a komponentov, ako sú puzdrá, montážne prvky, tesnenia, hadice a remene. Ostatné výrobky z gumy sú určené pre spotrebné výrobky ako obuv, hračky, odevy a nábytok.
Vlastnosti gumy
- Výnimočná odolnosť proti opotrebovaniu
- Veľká pevnosť v ťahu
- Pružnosť
- Vysoká ťažnosť
- Vodeodolnosť