Cordura
- 26. apríl 2023
- Encyklopédia
Definícia
Cordura, inak nazývaná aj menčester, je pokrčená a pevná látka, ktorú výrobcovia textilu používajú pri výrobe rôznych druhov predmetov vrátane odevov.
Jednou z najvýraznejších vlastností látky sú jej ryhy. Tento ryhový vzor môžu výrobcovia menčestrákov utkať v rôznych šírkach.
Popis
Materiál menčestru je podobný zamatu, no narozdiel od hladkej látky má rebrovaný povrch. Prúžky sú usporiadané v smere útku. Charakteristická textúra je vytvorená zavedením ďalšej nite do útku, čím sa na pravej strane vytvorí prepletenie, ktoré sa potom strihá a kefuje. Vznikne tak pozdĺžne pruhovaný vlasový poťah, vďaka čomu látka vyzerá, akoby bola vytvorená z mnohých paralelných šnúrok.
Odkiaľ pochádza cordura?
Menčestrová látka vznikla z hrubého, vlneného materiálu, ktorý sa v Anglicku vyrábal od 18. storočia ako lacnejšia náhrada za zamat, ktorý si bežný človek nemohol dovoliť. Osvedčil sa aj ako pevnejšia alternatíva, takže oblečenie z neho ušité sa dalo nosiť dlhšie.
Od počiatku bol považovaný za univerzálny materiál a menčestrové odevy či doplnky nosili všetky spoločenské vrstvy.
Z čoho je vyrobený menčester?
Tkanina sa vyrába z rôznych druhov materiálov. Väčšina menčestrovej látky je vyrobená z bavlny alebo zo zmesi bavlny. Môže byť však vyrobený aj z polyesteru. Pri výrobe manšestru sa príležitostne používa aj vlna. Záhyby na vlnenej menčestrovej látke vtedy nie sú také nápadné ako na menčestri z iných látok.
Kde sa menčester používa?
Táto látka sa používa na výrobu rôznych odevov, ako sú nohavice, bundy, košele, uniformy, sukne a obleky.
Menčester je taktiež často používaný výrobcami nábytku a doplnkov na výrobu poťahov na stoličky a pohovky, ako aj okrasných vankúšov. Menčester so širšími pruhmi je zase ideálny ako poťahová látka na nábytok, pretože pôsobí hebko, zamatovo. Navyše, čím menej prúžkov, tým je látka hrubšia a odolnejšia, čo je v čalúnnictve kľúčové.