Objavte v našej ponuke nové exkluzívne značky Columbia, Teva, alebo Husky.

Čo je Via Ferrata a prečo ju vyskúšať?

Vlna zmena pozadia

Vášniví turisti sa s pojmom „Via Ferrata“ už určite stretli. Ide o veľmi obľúbenú outdoorovú aktivitu, ktorá si získava srdcia mnohých milovníkov prírody na celom svete. Stále sa však nájdu mnohí, ktorí tomuto výrazu nerozumejú. V článku si preto povieme, čo je Via Ferrata, prečo sú také populárne a čo budete potrebovať, ak sa rozhodnete vyskúšať ich tiež.

Mladá žena na ferrate / Outdoorlive.sk

Čo je Via Ferrata?

Tento výraz pochádza z taliančiny a doslova znamená „železná cesta“. Ide o cestu pomedzi horskú stenu vybavenú oceľovými lanami, priečkami a rebríkmi. Sú natrvalo pripevnené k úbočiu hory, čo vám umožňuje prístup na hrebene a vrcholy, na ktoré by inak bolo náročné dostať sa.

Táto aktivita zahŕňa stúpanie po strmých horských cestách a predstavuje vzrušujúcu a zábavnú skúšku pred extrémnejším horolezectvom alebo alpinizmom. Ponúka však menšie riziko, preto je vhodná pre všetkých, ktorí si ešte potrebujú čo-to natrénovať a dodať trochu sebadôvery.

Prečo skúsiť Via Ferraty?

Pretože Via Ferraty vám odomknú zážitky, ktoré by ste pri bežnej turistike nikdy neobjavili. Ferraty vás donútia vystúpiť z komfortnej zóny, prekonať strach a pocit zlyhania, a doplnia vám úžasnú dávku adrenalínu. Vďaka nim odídete domov so vzrušujúcim horolezeckým zážitkom, o ktorom budete chcieť každému rozprávať, a ktorý budete chcieť čoraz viac objavovať.

Aká výstroj na Ferratu vám nesmie chýbať?

  • Horolezecké prilby pre ochranu hlavy

Napriek tomu, že cesty ferratami nepredstavujú také nebezpečie ako klasické horolezectvo, je potrebná kvalitná výbava, ktorá vám uľahčí turistiku a pomôže cítiť sa bezpečne. Vybavenie potrebné na Via Ferratu je pomerne jednoduché a nie je obzvlášť drahé. Potrebovať budete ochrannú prilbu na hlavu, ktorá vás ochráni pred padajúcimi kameňmi alebo pred prípadným pádom.

  • Kompletné via ferrata sety – tlmiče pádu

Povinnou výbavou pri objavovaní ferrát je ferratový set pozostávajúci z lana s tlmičom a z dvoch kovových karabín, ktoré sú k nemu pripevnené a zabezpečia, že budete vždy pripevnení k lanu. To vás ochráni pred akýmikoľvek pádmi.

  • Lezecký úväz

Medzi ďalší základný prvok, ktorý by nemal chýbať pri vašom lezeckom dobrodružstve patrí lezecký úväz. Výber sedacieho úväzu prispôsobte podľa toho, či ste začiatočník, alebo už skúsenejší lezec. Vybrať si môžete z rôznych typov a značiek lezeckých úväzov, ako napríklad Mammut, Black Diamond, či Petzl.

  • Kvalitná športová obuv a rukavice

Okrem spomenutého vybavenia sa odporúčajú aj kvalitné turistické topánky a ochranné rukavice, ktoré vás ochránia pred ostrými skalami a kovovými priečkami.

Zvládne to každý?

Krása via ferraty je v tom, že na to, aby ste ju mohli vyskúšať, nepotrebujete žiadne predchádzajúce skúsenosti. To, čo vo všeobecnosti potrebujete, je bojovať so strachom, chuť prekonávať limity a skúšať nové veci.

Stavte na kvalitu a vyberte sa na dobrodružstvo

Na Outdoorlive nájdete kvalitný sortiment pre všetkých odvážnych ľudí, ktorí chcú objavovať okolité krásy a prekonávať samých seba. Zadovážte si kvalitné vybavenie, ktoré vás bude sprevádzať na vašich dobrodružstvách a vykročte do nových vzrušujúcich zážitkov. Ľutovať rozhodne nebudete 🙂

Autor článku

Outdoor Live

Outdoorlive.sk je moderný rýchlorastúci e-shop, ktorého hlavným a najdôležitejším cieľom je poskytnúť široký výber športového oblečenia, obuvi a príslušenstva.

Produkty z článku

-20%
Prilba Mammut Skywalker 3.0

Momentálne vypredané

47.90
11.90
-18%Zadarmo
Sedací úväz CT Ascent

Na sklade

53.90