Trekking
- 27. apríl 2023
- Encyklopédia
Čo je to trekking
Trekking alebo po našom Treking pochádza zo slova trek. Pojem „trek“ v preklade znamená vydať sa na dlhú a namáhavú cestu pešo. Táto vonkajšia aktivita sa označuje ako trekking, ak trvá dlhšie ako jeden deň. Ide o formu chôdze, ktorej cieľom je preskúmať danú časť prírody a vychutnať si scenériu.
Rozdiely medzi trekingom a turistikou
Mnoho ľudí si zamieňa pojmy trekking a turistika. Rozdiel je však v tom, že trekking je poväčšine o čosi náročnejší ako pešia turistika.
- Terén
Rozdielom medzi trekkingom a turistikou je typ terénu, ktorý spadá do týchto kategórií. Turisti často využívajú vyznačené turistické chodníky a prechádzajú cez hory, lesy, kopce alebo iné prírodné prostredie, ktoré chcú ľudia objavovať. Na porovnanie, trekingové cesty nie sú vždy po vyznačených chodníkoch a často vedú neprebádanou prírodou, ako sú hory, cesty, pláže, lesy a mnoho ďalšieho. V tomto aspekte má trekking väčšiu slobodu, pretože turisti sa neprispôsobujú cestám a značeniu. Takto vidia nedotknutú prírodu.
- Vybavenie
Vybavenie potrebné na turistiku a treking sa môže líšiť. Na túre budete potrebovať základné veci – turistickú obuv a funkčné oblečenie, ktoré zvládne náhle zmeny počasia či teplôt, a taktiež ruksak, do ktorého uschováte vodu, jedlo a ďalšie potreby. Pri turistike nie sú potrebné kompasy ani mapy.
Pri trekkingu je to však inak. Na trekking potrebujete viac vybavenia, počnúc mapou alebo kompasom, spacími vakmi, karimatkami, nepremokavými bundami, palicami, či viacúčelovým oblečením, ktoré je priedušné a rýchloschnúce.
- Náročnosť
Trekking nie je pre každého. Niekoľkodňová náročná cesta bez zastavenia si vyžaduje fyzickú pripravenosť a tréning. Je to aktivita, ktorá zaberie veľa času, prechádza rôznymi terénmi a potrebujete si okrem kondície nastaviť aj mentálne myslenie na náročné situácie, ktoré vás čakajú.
Na druhej strane je turistika voľnočasovou aktivitou. Pri turistike je tiež jednoduchšie vybrať si tú správnu trasu podľa vašich fyzických schopností. Cesty zvyčajne uvádzajú stupeň obtiažnosti alebo uvádzajú, aké sú dlhé, takže si môžete jednoducho vybrať.
Trekingové trasy na Slovensku
Príkladom trekkingovej trasy vedúcej naprieč celým Slovenskom je Cesta hrdinov SNP. Ide o úsek dlhý 760 km, ktorý spája Dukelský priesmyk na hranici s Poľskom a hrad Devín pri hraniciach s Rakúskom. Trasa vedie cez mnohé významné slovenské pohoria, ako sú Nízke Tatry, Veľká Fatra, Biele či Malé Karpaty.
Cesta hrdinov SNP si získava popularitu najmä v posledných rokoch, kedy sa mnohí ľudia vydávajú na túto náročnú trekingovú púť, aby prekonali samých seba a lepšie spoznali krásy a zákutia slovenskej prírody a histórie.